DOBRO
ARTYSTYCZNA AKCJA CHARYTATYWNA DLA UKRAINY

Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu, Okręg Opolski Związku Polskich Artystów Plastyków, Wydział Sztuki Uniwersytetu Opolskiego, Fundacja im. Romana Kirsteina, Stowarzyszenie Studentów Uniwersytetu Opolskiego „Juvenes” oraz Samorząd Studencki Uniwersytetu Opolskiego.

Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu, Wydział Sztuki Uniwersytetu Opolskiego i Okręg Opolski Związku Polskich Artystów Plastyków ogłaszają wyjątkową współpracę, celem której jest wsparcie sprawy ukraińskiej. W obliczu rosyjskiej inwazji pragniemy przemówić wspólnym głosem przeciw wojnie, a przede wszystkim okazać solidarność i wsparcie uchodźcom z Ukrainy. Chcemy, żeby naszą odpowiedzią na zasiany strach było aktywne działanie, a sytuacji agresji i pogardy dla wartości przeciwstawiamy naszą nadzieję i wielką wolę pomocy.

18 marca 2022 r. o godzinie 18:00 na parterze Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu odbędzie się akcja artystyczna w formie „aukcji” – osoby „licytujące” dzieła sztuki przekazane przez artystki i artystów przekazywać będą datki bezpośrednio do puszki przeznaczonej na zbiórkę publiczną prowadzoną przez Fundacja im. Romana Kirsteina na pomoc humanitarną Ukrainie.

W dniach 21–31 marca 2022 r. (Uwaga! Zmiana daty) online, na portalu Allegro dostępna będzie aukcja charytatywna, w której nabyć będzie można pozostałe dostarczone przez artystki i artystów prace (licytacja trwa do 31.03.2022 r., godz. 23:59). Opiekę nad tą częścią akcji sprawuje Stowarzyszenie Studentów UO „Juvenes” wraz Samorządem Studenckim Uniwersytetu Opolskiego.

Ogromna mobilizacja społeczna wobec potrzebujących uchodźców z Ukrainy jest dziś w Polsce niezwykle budująca. Zbiórki rzeczowe otwierają się i zamykają, a potrzeby dynamicznie zmieniają, dlatego zdecydowaliśmy się na zbiórkę pieniędzy, które będą potrzebne niezależnie od sytuacji, w trakcie wojny jak i po niej. Osoby, biorące udział w aukcji, zyskują wyjątkowe dzieła sztuki od lokalnych artystów i pomogą nam zdobyć środki na wsparcie Ukrainy.

Dochód ze zbiórki stacjonarnej zostanie przeznaczony za pośrednictwem Fundacji im. Romana Kirsteina na „Misję Ukraina” Fundacji Human Doc, działającej w Opolu oraz w Warszawie i koncentrującej się obecnie na pomocy ludności cywilnej w Mariupolu, pomocy humanitarnej i medycznej we wschodniej części Ukrainy, a także – pomocy w ewakuacji ludności z Ukrainy.

Dochód z aukcji internetowej zostanie przeznaczony za pośrednictwem Stowarzyszenia Studentów Uniwersytetu Opolskiego „Juvenes” na działania lokalne, związane z pomocą rodzinom uchodźczym z Ukrainy, które już znalazły schronienie w Opolu m.in. w budynkach Uniwersytetu Opolskiego i Politechniki Opolskiej. W perspektywie najbliższych tygodni, zanim część osób się usamodzielni lub zadziała pomoc instytucjonalna, nadal będzie wiele podstawowych potrzeb, takich jak żywność, leki i inne środki pierwszej potrzeby.

Zapraszamy do udziału w naszej akcji i zachęcamy by wobec zła, które dzieje się tak blisko nas, nie pozostawać biernym i podejmować wszystkie działania wspierające piękno, prawdę i DOBRO.

Wszystkie aukcje dostępne są pod linkiem https://allegro.pl/uzytkownik/JuvenesUO

Galeria prac http://sztuka.uni.opole.pl/project/dobro/